Przednia zębatka

Forum dotyczące nadwozia, zawieszenia, układu hamulcowego, napędowego, ogumienia i innych podzespołów nie związanych z silnikiem.
Awatar użytkownika
bartxt
Po kostki w błocie
Posty: 116
Rejestracja: 17 maja 2010, 10:08
Lokalizacja: Poznań

Przednia zębatka

Post autor: bartxt »

Witam

Mam problem z odkręceniem przedniej zębatki :( Pogiołem kilka lag i nadal bez skutku. Nasuwa mi sie pytanie :?:
Czy jest tam prawy czy lewy gwint. :?: Nie chcę popsuć :!:
Yamaha XT600 3TB/91r
Rear: MITAS stoneking cross (kocha)
Front: METZELER karoo 2 (kocha)
Krzsiek
Po ośki w błocie
Posty: 522
Rejestracja: 16 kwie 2010, 09:46
Motocykl: TT600R 5CH
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przednia zębatka

Post autor: Krzsiek »

Gwint jest w ta stronę nacięty, aby przy obracaniu walka nakrętka się dokręcała.

Trzymaj nakretke w palcach, kręć kołem tak jakby moto jechało i będziesz w tym momencie "dokręcać" nakretke.
Odkręcanie - w przeciwna stronę.

Czyli wynika z tego, ze przy zębatce z lewej strony silnika gwint jest prawy, a w silnikach z zębatka po drugiej stronie - lewy.
Awatar użytkownika
ogur69
Po kostki w błocie
Posty: 298
Rejestracja: 21 sty 2010, 21:40
Lokalizacja: witnica

Re: Przednia zębatka

Post autor: ogur69 »

pół roku temu miałem tensam problem gwint jest prawy klucz chyba 30 lub 32 udało się zapomocą palnika i 2 metry rury tani klucz ma prawo przy takiej ruże strzelić lub zniszczyć nakrętke odkręcałem z bracholem on zaciągnął oba heble moto na jedynce i poszło ale było trudno. z palnikiem delikatnie aby nieprzegrzć wałka i niespalić simmeryngu.lak się powiedzie to dokręcać bez przedłużki na klej do śrub loctite niepamiętam symbolu lub loxeal równierz bardzo dobry i sporo tańszy dostępny w sklepach łożyskowych,przy następnym odkręcaniu problemy będom dużo mniejsze a samo się nierozkreci
ludzie dzielą się na czystych i szczęśliwych
Awatar użytkownika
bartxt
Po kostki w błocie
Posty: 116
Rejestracja: 17 maja 2010, 10:08
Lokalizacja: Poznań

Re: Przednia zębatka

Post autor: bartxt »

Dzięki chlopaki za podpowiedzi ;) ,muszę najpierw zmotać sobie solidny klucz i działac

Pozdro
Yamaha XT600 3TB/91r
Rear: MITAS stoneking cross (kocha)
Front: METZELER karoo 2 (kocha)
gruby33
Po kostki w błocie
Posty: 116
Rejestracja: 05 lut 2013, 11:43
Motocykl: XT600E `03

Re: Przednia zębatka

Post autor: gruby33 »

Też dziś chciałem odkręcić i zmienić zębatkę przednią bo mam wsadzoną 16 zebową.
Się namordowałem i nic z tego... samemu chyba jej nie odkręcę....
Rozumiem, żę:
Najlepiej w dwie osoby
Moto na kołach
Jedna osoba siedzi na moto i trzyma cheble z wbitym biegiem
Ja kręcę

Czy można coś urwać :D

Co do zakładania nowej. Mam 15 zębów i jest zębatka i jeszcze metalowe kółko (nie wiem jak to nazwać). Stara ma wytłoczenie.
W jaki sposób założyć nową? Bo na z jednej strony jest płaska, a z drugiem ma wybrzuszenia itp.
Krzsiek
Po ośki w błocie
Posty: 522
Rejestracja: 16 kwie 2010, 09:46
Motocykl: TT600R 5CH
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przednia zębatka

Post autor: Krzsiek »

Najlepiej odkręcić pneumatem. Jak nie dysponujesz to może masz jakiegoś gumiarza w pobliżu?
gruby33
Po kostki w błocie
Posty: 116
Rejestracja: 05 lut 2013, 11:43
Motocykl: XT600E `03

Re: Przednia zębatka

Post autor: gruby33 »

Poszła kluczem 6 kątnym z przedłużką 1metr. Musiałem zapach do wulkanizacji... Pneumat im nie działał ale na szczęście miał taką lancę :)
Teraz mam inny problem i się męczę i już mnie nerwica bierze. Jak zdjąć tą przednią zembatkę?
Bo łańcuch z niej nie zejdzie bo za mało miejsca, a z łańcuchem zejść nie chce bo zawadza mi albo o jeden albo o drugi punkt zaznaczony na foto.
Jest jakaś rada bez rozkuwania i zakuwania łańcucha bo tego chyba sam nie zrobię.

Obrazek
Awatar użytkownika
Pawlo
Moderator
Posty: 2496
Rejestracja: 01 paź 2010, 19:29
Motocykl: Było TT600S
Jest KTM 690 Duke & 1290
Lokalizacja: Wrocław

Re: Przednia zębatka

Post autor: Pawlo »

Spróbuj poluzować łańcuch na maxa i zrzucić go z przedniej zębatki, chociaż nie wiem czy jest to w ogóle możliwe przy takim rozmiarze zębatki. Inaczej tylko rozkucie pozostaje. Odnośnie różnic w zębatkach, pokaż foto czym się różnią, bo możliwe, że kupiłeś złą zębatkę, bo z tego co pamiętam to któreś roczniki miały inną - było to kiedyś opisywane na forum.
Obrazek
gruby33
Po kostki w błocie
Posty: 116
Rejestracja: 05 lut 2013, 11:43
Motocykl: XT600E `03

Re: Przednia zębatka

Post autor: gruby33 »

Łańcuch jest poluzowany na maksa bo nawet zdjąłem tylne koło. Ale brakuje mu ok. 3-4mm, żeby zszedł z zębatki bo blokuje korpus silnika.

Zębatkę, którą chcę włożyć jeździła już w tym moto. Tylko poprzedni właściciel wyjął ją i kupił sobie 16 zębową bo nie jeździł w terenie. Jest do niej osobno taki jak by dystans. Jutro dam foty.

No i trochę się załamałem jak trzeba będzie rozkuć łańcuch. Jest jakaś dobra metoda domowa jak nie mam zakuwarki?
Awatar użytkownika
janek18ff
Lubiący błoto
Posty: 30
Rejestracja: 06 maja 2012, 13:29
Motocykl: TT 600 BELGRADA 2000r
Motrynka

Re: Przednia zębatka

Post autor: janek18ff »

Najlepiej odkręcić zębatkę kluczem pleumatycznym ja u siebie jak zmieniałem z 14 na 13 zębów tez nie moglem odkręcić w żaden sposób pojechałem do kolegi na warsztat i bez problemu odkręcił.
Janusz
ODPOWIEDZ