Łożyska główki ramy??

Forum dotyczące nadwozia, zawieszenia, układu hamulcowego, napędowego, ogumienia i innych podzespołów nie związanych z silnikiem.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
borys125
Lubiący błoto
Posty: 89
Rejestracja: 02 sie 2010, 15:57
Motocykl: XT 600E 3tb '91
Lokalizacja: Sandomierz

Łożyska główki ramy??

Post autor: borys125 »

Elo w mojej xt jest delikatny luz w przednim zawieszeniu, tzn gdy przednie koło jest unieruchomione i nie może sie ruszać na boki to kierownica ma ok 1cm luzu na boki...
czy to łożyska główki ramy?
Awatar użytkownika
Trampek
Po kostki w błocie
Posty: 228
Rejestracja: 28 cze 2010, 14:22
Lokalizacja: Rabka/ Szczecin

Re: Łożyska główki ramy??

Post autor: Trampek »

Według twojego opisu to raczej masz luz na mocowaniach uchwytów kierownicy do półki zawieszenia, są tam takie elementy gumowo-metalowe. Luz na łożysku główki możesz sprawdzić na podniesionym moto.Po pierwsze jak będziesz miał wybitą bieżnię to skręcając kierownicą w lewo i prawo powinieneś wyczuć wybicia. Kierownica powinna się kręcić z jednostajnym lekkim oporem, bez wyczuwalnych uskoków. Jak masz już konkretnie wybite łożyska, to ruszając lagami w tył i przód na wysokości osi przedniego koła będzie to widać w obrębie przednich półek i główki. Przy dużym luzie, jazdy nie polecam.
Kiedyś 2KF, długo nic, potem 4GV, 5CH a tera znów nic
Awatar użytkownika
borys125
Lubiący błoto
Posty: 89
Rejestracja: 02 sie 2010, 15:57
Motocykl: XT 600E 3tb '91
Lokalizacja: Sandomierz

Re: Łożyska główki ramy??

Post autor: borys125 »

mi sie właśnie wydaje że to trzeba te lagi rozkręcić i skręcić tak jak być powinno bo ktoś wcześniej już w nich grzebał i widać że to był mechanik za 5zł...
dzięki
Awatar użytkownika
zul
Po kostki w błocie
Posty: 122
Rejestracja: 24 sty 2010, 17:34
Lokalizacja: Szubin

Re: Łożyska główki ramy??

Post autor: zul »

Ma ktoś z was zapisane wymiary łozysk górnego i dolnego ? Zbieram czesci zapasowe na wyprawe na wiosne a nie chce przodu rozbierac zeby zobaczyc ;) w manualu moim nie ma podanych rozmiarów. pozdr
Awatar użytkownika
Trampek
Po kostki w błocie
Posty: 228
Rejestracja: 28 cze 2010, 14:22
Lokalizacja: Rabka/ Szczecin

Re: Łożyska główki ramy??

Post autor: Trampek »

Jak zamierzasz zabrać je na wyprawę i gdzieś w dziczy wymieniać to radzę ci kup cały komplet wraz z nowymi uszczelnieniami.
W trakcie wymiany dolnego łożyska nie uszkodzenie dolnego uszczelnienia graniczy z cudem a tam akurat najwięcej syfu się dostaje. Ja co prawda wymieniałem dwa razy u siebie w TTS tylko same łożyska ale to 10 lat temu było i rynek części zamiennych wyglądał nieco inaczej 8-) teraz kupił bym cały komplet.
Kiedyś 2KF, długo nic, potem 4GV, 5CH a tera znów nic
Awatar użytkownika
zul
Po kostki w błocie
Posty: 122
Rejestracja: 24 sty 2010, 17:34
Lokalizacja: Szubin

Re: Łożyska główki ramy??

Post autor: zul »

Oj tam, do domu dojadę nawet bez tego uszczelniacza.. ;) a jest różnica 30 zł a 100 zł z uszczelniaczami ( których nigdzie indziej nie da się dostać...) pozdr :)
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: Łożyska główki ramy??

Post autor: Gacek »

Trampek pisze:Według twojego opisu to raczej masz luz na mocowaniach uchwytów kierownicy do półki zawieszenia, są tam takie elementy gumowo-metalowe. Luz na łożysku główki możesz sprawdzić na podniesionym moto.Po pierwsze jak będziesz miał wybitą bieżnię to skręcając kierownicą w lewo i prawo powinieneś wyczuć wybicia. Kierownica powinna się kręcić z jednostajnym lekkim oporem, bez wyczuwalnych uskoków. Jak masz już konkretnie wybite łożyska, to ruszając lagami w tył i przód na wysokości osi przedniego koła będzie to widać w obrębie przednich półek i główki. Przy dużym luzie, jazdy nie polecam.
-
i tu moje pytanie ? dzisiaj usłyszałem małe pyk przy kręceniu kierownicą szczerze mówiąc klocek z opony i kable powodują większy rumor na podniesionym moto zupełnie nic nie wyczuwalne czy można to bezboleśnie rozkręcić i skręcić aby luknąć co i jak ?
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
Awatar użytkownika
Trampek
Po kostki w błocie
Posty: 228
Rejestracja: 28 cze 2010, 14:22
Lokalizacja: Rabka/ Szczecin

Re: Łożyska główki ramy??

Post autor: Trampek »

Spokojnie można to rozkręcać i skręcać tam masz zwykłe łożyska stożkowe i działa to podobnie jak w piastach kół plaskaczy. Skręcając należy uważać by dokręcać z odpowiednim momentem. Dla spokojności możesz sobie rozkręcić ale jakiekolwiek wybicie bieżni od razu jest wyczuwalne na kierze i widoczne po rozkręceniu.
Kiedyś 2KF, długo nic, potem 4GV, 5CH a tera znów nic
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: Łożyska główki ramy??

Post autor: Gacek »

Dzięki Trampek bo rozkręcić i luknąć to nie to samo co schizować się odgłosami ew odczuciami a odrobina nowego smaru ew tez się przyda ;). Natomiast zanim rozkręcę zadam jeszcze jedno pytanie ? odnośnie klucza bo nie posiadam takiej originalnej przystawki jak sobie dorobię taki patent to mam obawy ze jak odp nie zwymiaruję odległosci otworu do dynamometrycznego to mogę z deka lekko przesadzić albo za słabo dokrecić ma ktoś jakiś patent czy wyczucie wchodzi w rachubę tylko ?
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
ODPOWIEDZ