TTR 600 - wrzucenie silnika z rozrusnikiem

Forum dotyczące problemów technicznych związanych z jednostką napędową i układem zasilania w TT
qpa
Po ośki w błocie
Posty: 888
Rejestracja: 12 lis 2010, 18:31

TTR 600 - wrzucenie silnika z rozrusnikiem

Post autor: qpa »

Witam

Będę tutaj opisywał swoje boje z wrzucania silnika z rozruchajką do kopanej ttr. Na pomysł tej przeróbki wpadłem dwa tygodnie temu, jako że mam w teren zupełnie inny motocykl TTR ma służyć jako kanapowiec do jazdy wokół komina, a tutaj pstryczek elektryczek wydaje mi się niezbędny.

Na początek tej długiej przygody kupiłem silnik z xt600e o oznaczeniu 3UW, czyli takie niemieckie 3TB, z tego co wczytałem z silnika to rok 1994. Oznaczenia w środku są różne od 3UW przez 1VJ po 3TB :D Silnik poszedł dzisiaj na stół czego efektem jest pełne rozczłonkowanie. W silniku chce wymienić wszystkie łożyska oraz korbowód, górę silnika przerzucę z TTR bo mam zdrową. Ogólnie silnik w super stanie, skrzynia bez żadnego raka, i najważniejsze byłem pierwszym człowiekiem od nowości który zdjął prawy dekiel i dalej, bo po lewym coś już bylo robione (pewnie sprzęgiełko rozrusznika)

Największym problemem przed którym stanę będzie zbiornik oleju, albo poleci pod lewy boczek albo uda się zmniejszyć oryginalny, na zbiornik z TTRe nie ma co liczyć.

Akumulator wleci life z KTM, lekki i wystarczający.

Ten rozrusznik jest ok? - https://www.moto-maniak.eu/rozrusznik-y ... -9144.html Ewentulanie jak ktoś ma na sprzedaż sprawny egzemplarz chętnie odkupię lub zamienię na jakieś graty.

Kolejna sprawa nie mam modułu do tego silnika, co kupić co wybrać, może być jakiś zamiennik ewentualnie inny singiel?

Łożyska do silnika wszystkie z luzem C3?

Szkoda że zdjęcia tylko do 256kib, postaram się wrzucić na jakiś zewnętrzny serwer.
Awatar użytkownika
ArturS
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 2258
Rejestracja: 09 lis 2011, 07:24
Motocykl: XT600Z Tenere 3AJ, Husqvarna TE610ie
Lokalizacja: Łaziska Górne
Kontakt:

Re: TTR 600 - wrzucenie silnika z rozrusnikiem

Post autor: ArturS »

Niewykluczone, że na module z TTR wszystko pójdzie. Układ zasilania ten sam. Łożyska do silnika C3
qpa
Po ośki w błocie
Posty: 888
Rejestracja: 12 lis 2010, 18:31

Re: TTR 600 - wrzucenie silnika z rozrusnikiem

Post autor: qpa »

Cześć Artur, zasilanie mam przeszczepione z 34L i pochodnych więc odpada, będę musiał jakiś moduł kupić.

Korba TKRJ daje rade? Można u Cibie przekuć od razu?
Awatar użytkownika
ArturS
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 2258
Rejestracja: 09 lis 2011, 07:24
Motocykl: XT600Z Tenere 3AJ, Husqvarna TE610ie
Lokalizacja: Łaziska Górne
Kontakt:

Re: TTR 600 - wrzucenie silnika z rozrusnikiem

Post autor: ArturS »

Korba TKRJ pierwsza klasa. Z przekuwaniem niema problemu.
qpa
Po ośki w błocie
Posty: 888
Rejestracja: 12 lis 2010, 18:31

Re: TTR 600 - wrzucenie silnika z rozrusnikiem

Post autor: qpa »

Super, odezwę się jak uda się ogarnąć.

Co do silnika to naprawdę dobry stan wyjściowy, niestety ma dwa wywalone gwinty w standardowych miejscach, jedna 6 od filtra oleju w karterze i korek spustu.
Dariusz87
Czyścioch
Posty: 18
Rejestracja: 16 mar 2020, 19:50
Motocykl: Yamaha TTR swap 3TB

Re: TTR 600 - wrzucenie silnika z rozrusnikiem

Post autor: Dariusz87 »

qpa pisze:Witam

Będę tutaj opisywał swoje boje z wrzucania silnika z rozruchajką do kopanej ttr. Na pomysł tej przeróbki wpadłem dwa tygodnie temu, jako że mam w teren zupełnie inny motocykl TTR ma służyć jako kanapowiec do jazdy wokół komina, a tutaj pstryczek elektryczek wydaje mi się niezbedny
Dorzuce sie do tematu. Mam taka TTR z silnikiem 3tb. Moj pomysł narodził się w zeszłym roku i trafilem dobrego dawcę. Jadzka polatała az w zeszłym tygodniu mi moduł walnął(juz zamówiony) po za ty wszystko trybi jak należy.
I rozruchajka to na prawdę ulga dla mojego kolana:)
qpa pisze: Największym problemem przed którym stanę będzie zbiornik oleju, albo poleci pod lewy boczek albo uda się zmniejszyć oryginalny, na zbiornik z TTRe nie ma co liczyć.
U mnie podszedł od 43f pieknie po lewy boczek. Jak chcesz podesle fotki
qpa
Po ośki w błocie
Posty: 888
Rejestracja: 12 lis 2010, 18:31

Re: TTR 600 - wrzucenie silnika z rozrusnikiem

Post autor: qpa »

Fotkami się podziel jak najbardziej, gdzie kupiłeś moduł?
qpa
Po ośki w błocie
Posty: 888
Rejestracja: 12 lis 2010, 18:31

Re: TTR 600 - wrzucenie silnika z rozrusnikiem

Post autor: qpa »

No i tak chwaliłem a tu jednak druciarstwo się znalazło :( ktoś kiedyś sklepał gwint na wale i megneto było przekręcone bez podkładki, nie wiem co teraz z tym robić, szukać innego wału czy złożyć to kiedyś tak jest jest.
Kempiak
Lubiący błoto
Posty: 40
Rejestracja: 10 lip 2019, 05:20
Motocykl: Tt600r Belgarda 2002
Lokalizacja: Kampinos

Re: TTR 600 - wrzucenie silnika z rozrusnikiem

Post autor: Kempiak »

Który silnik najbardziej pasuje do przekładki do TT600R? Mam uszkodzony kręgosłup i kopka to dla mnie już problem coraz większy. Zastanawiam się tylko który silnik wybrać najlepiej jeśli bym się decydował na swap. Może ktoś wie jak wygląda sprawa z silnikiem z xt660 na wtrysku? Czy to w ogóle ktoś robił? Nie chcę sprzedawać ttrki- wolał bym po prostu wrzucić silnik z rozrusznikiem.
Awatar użytkownika
kurol
Po kostki w błocie
Posty: 300
Rejestracja: 08 kwie 2017, 09:29
Motocykl: BMW R1150GS Yamaha TTR600 TENERE 700
Lokalizacja: Krakow

Re: TTR 600 - wrzucenie silnika z rozrusnikiem

Post autor: kurol »

Pomijajac kwestie czy da sie wogole taki silnik z osprzetem wlozyc to zdecydowanie wole prace starego gaznikowego silnika w ttr600 od nowszego silnika z wtryskiem w xt660z tenere :)
ODPOWIEDZ