tylne zawieszenie

Forum dotyczące nadwozia, zawieszenia, układu hamulcowego, napędowego, ogumienia i innych podzespołów nie związanych z silnikiem.
Awatar użytkownika
terenowiecc
Administrator
Posty: 1734
Rejestracja: 24 gru 2009, 10:19
Motocykl: LC4
Lokalizacja: LCH

Re: tylne zawieszenie

Post autor: terenowiecc »

Gacek pisze:Może ktoś chociaż podpowie jak z tekstu w pdf wygenerować tekst do formatu np notatnika ? (zależało by mi abym nie musiał tego ręcznie nie przepisywać )
PDF jest nieedytowalny, ale można normalnie kopiować jego zawartość. Jak otworzysz PDFa za pomocą Adobe Readera to możesz normalnie zaznaczyć daną partię materiału, skopiować i wkleić do notatnika, worda czy innego edytora tekstu ;)
Jeśli zaś PDF jest w formacie skanów (jak to zwykle bywa w przypadku manuali) to można zaznaczyć dany fragment jako pole i skopiować np. do worda, ale z edycją tego już jest problem.

Pozdrawiam
Mateusz
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: tylne zawieszenie

Post autor: Gacek »

Panowie mam pytanie ?
ile siada wam amortyzator (wymiar mierzony na wahaczu ) pod ciężarem własnym motocykla w xt 3tb ? parametr jak się nie mylę okreslany jako ( sag - zwis neatywny ) czyli różnica miedzy wymiarem na podniesionym motocyklu a opuszczonym bez dodatkowego obciążenia ? albo może ktoś wie jaka powinna być prawidłowa wartość .
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
Awatar użytkownika
Pawlo
Moderator
Posty: 2496
Rejestracja: 01 paź 2010, 19:29
Motocykl: Było TT600S
Jest KTM 690 Duke & 1290
Lokalizacja: Wrocław

Re: tylne zawieszenie

Post autor: Pawlo »

Gacek, a zainteresowałeś się tym z jakiegoś konkretnego powodu czy dlatego, że już nie masz co wymieniać? :D Bo z tego co czytam ostatnio to twoje moto jest non stop rozłożone, a nie jeżdżone ;) Coś ty za padake kupił? :lol:
Obrazek
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: tylne zawieszenie

Post autor: Gacek »

Pawlo
miałem usterkę w skrzynce i po koleji lece wszystko wg manuala - jak widzisz dobrnąłem do zawiechy ;) to poprostu taki przegląd aby zweryfikować stan poszczególnych podzespołów .Dzieki temu wiem ze następne kopanie to delikatnie piątal w plecy :lol: . Yamaha oczywiscie zalana mineralem do wypłukania odpalona jeżdzona 8-) powiedzmy ze jest ok ale bedzie ok jak przelatam na tym nastepne 20 kkm bez usterki w co nie wierzę bo jestem zdolny :lol: .
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: tylne zawieszenie

Post autor: Gacek »

:lol: 500 userów - nikt nie zwracał nigdy uwagi na zawias ? nie mierzył nigdy sagów ? ważnego elementu potrzebnego do utrzymania prawidłowej trakcji ? zastanawiam się czy to wrodzone lenistwo czy brak kompetencji ? :P
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
Awatar użytkownika
yadam
Po kostki w błocie
Posty: 219
Rejestracja: 02 kwie 2010, 08:12

Re: tylne zawieszenie

Post autor: yadam »

wybieram sie na garaz pomierzyc SAG.
nie doszukalem sie w twoim linku zadnego pomiaru przodu,dlaczego?
...autor wspomina tylko ze w przypadku superbike SAG z przodu ma byc taki sam jak z tylu
jak wiec ma byc u nas?
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: tylne zawieszenie

Post autor: Gacek »

Podałem takie wymiary w temacie spreżyny progresywne.Stosując tulejkę 15 mm przód siadał mi 20 mm pod samym ciezarem motocykla + 10 mm pod pełnym obciążeniem wychodzi ze to za mało 3 cm na 225 mm (w manualu jest 220)skoku.Powinna być 1/3 czyli jakies 7 z kawałkiem ) .Bez tulejek mam 25 mm pod masą samego motocykla a pod pełnym obciązeniem nie byłem sam w stanie dokładnie zmierzyć ale w granicach 60 mm.Tylne zawieszenie ewidentnie mi siedzi w granicy 100 mm pod pełnym obciążeniem 55 pod masą motocykla .Nie byłem w stanie zweryfikować stanu sprezyny bo nie mogę się doczekać na powrót sciągaczy do sprężyn (dobry zwyczaj nie pozyczaj) :evil: .Wiem ze zakres skoku jaki oferuje wachacz u mnie to to 295 mm jednak jest on obcięty przez skok amortyzatora . Ktoś stwierdzi ze się nudzę ? i szukam dziury w całym .Ja chce zweryfikować wszystko z ogulnie panjącymi standartami twierdze ze nieświadomość to nie jest argument aby stwierdzic ze coś jest ok. Musze luknąć na poprzedni wąchacz jak się nie mylę mam tam jakieś wartości podane na nalepkach odnośnie ostawień napięcia sprężyny .
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
Awatar użytkownika
yadam
Po kostki w błocie
Posty: 219
Rejestracja: 02 kwie 2010, 08:12

Re: tylne zawieszenie

Post autor: yadam »

wiec tak:
wrocilem z garazu zrobilem pomiary.
zrobilem tez jazde probna i ...nie wiem czy jestem zadowolony z utwardzenia tego motocykla. bylo dzis bardzo mokro (bloto) wiec jazda byla raczej ostrozna i w zakretach trzeba bylo uwazac (mimo opony crossowej dunlop d742f z przodu).

kiedys jak podkrecilem z tylu sprezyne odnioslem wrazenie ze moto jest dziwnie twarde i czasami "podskakuje" jakby chcial mnie zrzucic...zadko sie to zdaza ale sie zdaza. przed kreceniem tylna sprezyna takiego odczucia nie zauwazylem.

teraz jak sie przejechalem po wlozeniu tulejek 10mm rowniez odnioslem podobne wrazenie z tym ze czzasem przod odskoczyl w bok.

jak zrobi sie sucho przetestuje to dokladniej ale na chwile obecna wydaje mi sie ze wyciagne te tulejki oraz odpuszcze tylna sprezyne tak jak bylo wczesniej.

a teraz wymiary
zwis na podniesionym motocyklu:
40mm tyl
40mm przod
siada pod ciezarem motocykla:
40mm tyl
40mm przod
siada pod kierowca
40mm tyl
15mm przod

czyli tyl siada pod ciezarem motocykla i kierowcy 80mm
przod siada pod ciezarem motocykla i kierowcy 55mm

cos mi jednak w tym nie pasuje bo wychodzi mi ze jesli mam odjac pomiar C od A to w tyle powinno jeszcze siadac ok 127mm a na oko wyglada to tak ze na dziurach by przycieral kolem o blotnik.

mysle ze poustawiam to tak zeby bylo mi wygodnie i zeby motor mi sie dobrze prowadzil

co ty Gacek o tym sadzisz?
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: tylne zawieszenie

Post autor: Gacek »

Cześć
parametry które podałeś to parametry z tulejką czy bez ?
wg tego co jakby ogólnie zalecane jest to pod masą własną sporo za dużo ci siada .
Rozumiem ze cała zabudowa zamontowana z przodu ma spory wpływ na to.Ja sam nie wiem co mam o tym mysleć - z manuala nie umiem nic konstruktywnego zatrybić ,dlatego zapytałem tutaj .Mówią ze dobry pilot to na drzwiach od stodoły poleci :lol: . Mozę w xt należy przyjąć taki kierunek :lol: .
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
Awatar użytkownika
yadam
Po kostki w błocie
Posty: 219
Rejestracja: 02 kwie 2010, 08:12

Re: tylne zawieszenie

Post autor: yadam »

ja jestem przekonany ze siada za _malo_
ODPOWIEDZ