[XT 350] Zębatka zdawcza - jak to się fabrycznie mocuje?

Forum dotyczące nadwozia, zawieszenia, układu hamulcowego, napędowego, ogumienia i innych podzespołów nie związanych z silnikiem.
mateusz_f
Lubiący błoto
Posty: 21
Rejestracja: 20 gru 2010, 20:19

Re: [XT 350] Zębatka zdawcza - jak to się fabrycznie mocuje?

Post autor: mateusz_f »

Jeżeli tam coś ma być, to na 90% zintegrowane z zębatką, bo w manualu nie ma ani słowa o dodatkowym elemencie przy montażu, a w katalogu części na schemacie (wielkie dzięki za link) nie ma osobnego numeru na dystans. W zdjęciach z instrukcji serwisowej zębatka ta ma tylko dwa "banany" po bokach, ale nie wiem co to za ustrojstwo:
Obrazek
Obrazek
Jedyne co może się różnić to grubość zębatki i dokładność pasowania.

Z tym luzem pytam, bo nie jest to takie oczywiste, że ma go nie być. Tzn. jeżeli jest gwint i śruba to jest to jasne że ma nie być, ale rzućcie okiem na tę dyskusję:

http://forum.motocyklistow.pl/lofiversi ... 61339.html

Cytuję:

"To normalny luz i nie musisz się nim martwić.
Do końca lat sześćdziesiątych konstruktorzy nie potrafili sobie poradzić z b.szybko zużywającymi się zębatkami łańcucha na bokach i samym łańcuchem w którym szybko wycierały się wewnętrzne lamele.
Dopiero skośnookie na stanowisku doświadczalnym zauważyli mocne biczowanie łańcucha napędowego przy dużych szybkościach i zmiennym obciążeniu. Zaprojektowany układ przeniesienia napędu z dużym luzem na małej zębatce oraz duży absorber gumowy na tylnej wyeliminował podcinanie zębatki na bokach."

Zorientuję się ile kosztuje oryginał w serwisie - może się szarpnę i będę spokojny...

Jeżeli ktoś ma fotkę oryginalnej zębatki yamahy albo jest przekonany, jak to ma wyglądać, to będę zobowiązany. Mnie się udało znaleźć tylko jedną fotę:
http://www.akcent.pl/cznapzeb.html
nr 2 przedstawia zębatkę do XT350.

Jeżeli nie znajdę jednoznacznej odpowiedzi złożę tak jak jest i będę kontrolował stan podkładki i wielowypustu. Wiem, że wszystkim spadają te zębatki i widziałem już przeróżne patenty na to, dlatego trochę się tego boję.

Pozdrawiam
Mateusz

Pozdrawiam
Mateusz
Awatar użytkownika
bald
Lubiący błoto
Posty: 24
Rejestracja: 09 paź 2010, 19:24
Lokalizacja: Olsztyn

Re: [XT 350] Zębatka zdawcza - jak to się fabrycznie mocuje?

Post autor: bald »

Te banany to najpewniej tłumiki, żeby łańcuch nie hałasował na zębatce.
Awatar użytkownika
Pawlo
Moderator
Posty: 2496
Rejestracja: 01 paź 2010, 19:29
Motocykl: Było TT600S
Jest KTM 690 Duke & 1290
Lokalizacja: Wrocław

Re: [XT 350] Zębatka zdawcza - jak to się fabrycznie mocuje?

Post autor: Pawlo »

Czyli tak jak napisali na forum motocyklistów, są dwa rodzaje mocowań na sztywno i z luzem. Widocznie w 350 ma być taki luz, ja u siebie takiego nie mam. Ale dobrze wiedzieć na przyszłość ;)
Obrazek
mateusz_f
Lubiący błoto
Posty: 21
Rejestracja: 20 gru 2010, 20:19

Re: [XT 350] Zębatka zdawcza - jak to się fabrycznie mocuje?

Post autor: mateusz_f »

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Z mojego śledztwa wyszło tyle, że zaryzykuję montaż tak jak jest. Pod koniec tygodnia powinienem dostać oponę - poskręcam polatam i zdam relację.

Pozdrawiam serdecznie
Mateusz
Awatar użytkownika
loko
Po kostki w błocie
Posty: 121
Rejestracja: 06 mar 2010, 16:00
Motocykl: TT600R
Lokalizacja: Toruń

Re: [XT 350] Zębatka zdawcza - jak to się fabrycznie mocuje?

Post autor: loko »

Dokładnie tak samo ma GS500 zębatka na wałku zdawszy jest zabezpieczona tylko i wyłącznie pierścieniem segera :) i ma luz na boki też początkowo byłem zdziwiony :shock: (jechać 150 a tam mały seger :mrgreen: ). A może podjedz albo zadzwoń do salonu yamahy i spytaj się o cenę zębatki na wałek zdawczy ( po numerze ramy) często nie jest to dużo więcej wtedy będziesz miał pewność…Bo np. do GS były 2 typy zębatek taką jak masz Ty (ta nowa) i była z dodatkowym kołnierzem (jak ta stara zmajstrowana) bo GS miał dwa typy wałków.. a w sklepach rzadko było to rozróżnione…..I ja np. miałem tą węszą a przysłali mi z kołnierzem i tyż byłem zaskoczony, ale miałem ciut prościej, bo ją zaszlifowałem na magnesówce.. ;)
motorynka(1996-1999)...jawka50(1999-2000)...mz150(2000-2001)...mz251(2001-2006)...gs500e(2003,5-2007)...TT600R(2007-
Awatar użytkownika
Radzio97
Po kostki w błocie
Posty: 126
Rejestracja: 12 lip 2010, 15:32
Motocykl: Yamaha XT600E DJ02 2003r
Lokalizacja: Puławy

Re: [XT 350] Zębatka zdawcza - jak to się fabrycznie mocuje?

Post autor: Radzio97 »

Skoro mowa o zebatkach to podepne sie pod temat i chcialbym sie spytac czy w xt 600 tez moze byc niewielki luz na przedniej zebatce czy nie. Po zalozeniu nowej zebatki JT okazalo sie ze luz jest wiekszy niz na starej,mialem na niej okolo 1mm ruszajc zebatka do przodu i do tylu a na nowej mam ponad 1, niecale 2mm.

Pozdrawiam
CormaC
Lubiący błoto
Posty: 30
Rejestracja: 04 sty 2011, 16:39
Lokalizacja: Jurków k.Limanowej

Re: [XT 350] Zębatka zdawcza - jak to się fabrycznie mocuje?

Post autor: CormaC »

Tak niestety teraz już robią takie niedokładne zębatki niestety też trafiłem na taką,ale jeżdżę na takiej i jest wszystko w porządku,więc nie musisz się przejmować ;)
mateusz_f
Lubiący błoto
Posty: 21
Rejestracja: 20 gru 2010, 20:19

Re: [XT 350] Zębatka zdawcza - jak to się fabrycznie mocuje?

Post autor: mateusz_f »

No i jeżdżę, jeżdżę i nic się złego nie dzieje. Zębatka siedzi dobrze, zębów po brzegach nie ścina, hałasu nie ma... Niepotrzebne wymysły z dorabianiem podkładek i tyle.

Pozdrawiam
Mateusz
ODPOWIEDZ