ttr strzela w komin

Forum dotyczące problemów technicznych związanych z jednostką napędową i układem zasilania w TT
ODPOWIEDZ
andrew245
Czyścioch
Posty: 15
Rejestracja: 02 mar 2011, 18:35
Motocykl: XT 600 3TB '91

ttr strzela w komin

Post autor: andrew245 »

Witam
mam następujący problem kolega kupił sobie ttr 600 2000r. silnik żęził okrutnie więc wyregulowałem zawory zgodnie ze sztuką z luzami podanymi w manualu po odpaleniu na niskich obrotach wszystko jest w porządku motorek chodzi niby normalnie choć czasem coś w nim trzaśnie. Jednakże przy próbie wkręcenia go na wyższe obroty po pierwsze nie wkręca się do końca a po drugie strzela w komin jak opętana całymi seriami. Czym taki stan rzeczy może być spowodowany dodam że przed regulacją silnik również nie chodził równo i nie wkręcał sie do końca. Podejrzewam że komuś nie udało sie ustawić rozrządu i łańcuszek jest przesunięty o jeden ząbek ale nie jestem pewien proszę więc o pomoc...
andrew245
Czyścioch
Posty: 15
Rejestracja: 02 mar 2011, 18:35
Motocykl: XT 600 3TB '91

Re: ttr strzela w komin

Post autor: andrew245 »

no nie żartujcie że nie znajdzie sie nikt kto potrafi coś doradzić
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: ttr strzela w komin

Post autor: Gacek »

Moje jak strzelało to wysłałem go na wojnę do Libi teraz pierdzi ze strachu :lol:
A tak poważnie to przyczyn takiego stanu może być wiele .Skoro podejrzewasz rozrzad to zweryfikuj jego ustawienie ,sprawdz czy krućce OK ? nie dostaje lewego powietrza ,sprawdz świece (można podmienić), ale generalnie gaźnik coś nie teges najlepiej wyczyścić , posprawdzać poziom na pływaku , wyregulować- zweryfikować ust dysz iglic , nie wiem mam pisać dalej ? czy skonczyć ? :mrgreen: ew pytanie ? układ dolot - wydech po tiuningu czy przed ;) .
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
andrew245
Czyścioch
Posty: 15
Rejestracja: 02 mar 2011, 18:35
Motocykl: XT 600 3TB '91

Re: ttr strzela w komin

Post autor: andrew245 »

zawory ustawione rozrząd sprawdzony był przeskocznony o jeden ząbek brak lewego powietrza ale nadal strzela...

moje pytanie na co zwrócić uwagę w gaźniku co i jak czyścić i regulować
Awatar użytkownika
lisek666
Po kostki w błocie
Posty: 300
Rejestracja: 31 paź 2010, 15:54
Motocykl: trx400ex sportrax
Lokalizacja: KR

Re: ttr strzela w komin

Post autor: lisek666 »

-Poziom paliwa (najprościej na dolny spływ w komorze nałożyć przezroczysty wężyk i sprawdzić dokąd dochodzi lustro paliwa w komorze pływakowej i skorygować jak w mnaualu (pewnie 7mm albo coś takiego)
- Iglica (dwie) odpowiadają w głównej mierze za mieszankę w średnich i wysokich Obr. Maja spory wpływ na dynamikę (wyjściowo ustaw na środkowe zapięcia) (zapniesz wyżej zubożysz mieszankę-igła niżej, zapniesz wyżej odwrotnie)
- Śruba od regulacji składu mieszanki - wstępnie wykręć ją tak jak podaje manual ileś tam obrotów wykręć od położenia max wkręcenia ( pewnie ok. 2-3 obr ( jesli sami będziemy reg warto wykręcić mniej - patrz punkt dalej)) ona odpowiada za niskie Obr.
- Gaźnik podciśnieniowy, jego Reg polega na – uchylając przepustnicę (płaski krążek) w gaźniku mechanicznym jak zrobi się okno o wysokości ( sprawdzić w manualu) powinna zacząć się otwierać przepustnica w gaźniku podciśnieniowym.
- Wiadomo sprawdzić stan wszystkich gumek itp. A dokładnie obejrzeć mechanizm załączania ssania.

Odpalamy maszynę na ssaniu jak nabierze tem pracy ok. 10km i więcej zabieramy się za regulacje składu mieszanki na jałowo…. Motocykl w pionie pokrętłem przy gaźniku zmniejszamy obroty tak aby byle pracował ( prawie gasł) wtedy śrubą od składu mieszanki Reg tak aby obroty się zwiększyły o tyle o ile się da… znów śrubą od Obr zmniejszamy je do min i ponownie śrubą od składu mieszanki zwiększamy robimy to Az już nie da się zwiększyć obr. Śrubą składu mieszanki.. wtedy już śrubą od Obr ustalamy dane obroty. A śrubę od składu mieszkanki o ¼ wyk
Najczęściej przy wyjściowym wykręceniu śruby od składu mieszanki podanym przez producenta jest to drobna korekta….

Regulacja składu mieszanki w średnich i wysokich Obr…. Ty nie ma innej radu jak jeździć i kontrolować stan świecy zapłonowej dlatego wstępnie ustawiamy ją na środku. Jeśli okaże się że świeca jest okopcona to iglice dajemy niżej. Jak bardzo biała wypalona do iglice dajemy wyżej ( więcej paliwa)

I musi być dobrze…. Obecnie masz za bogatą mieszankę… i dlatego odpala na zimnym bez ssania ale w ciepłe dni będzie go przylewać albo np. nagle przymkniecie gazu i zgaśnie .. nagłe odkręcenie i tez cos nie tak itp. ogólnie przy odpalaniu bierze udział tylko część odpowiedzialna za sklad mieszanki w niskich obr.




Tutaj masz link viewtopic.php?f=27&t=829 do postu w którym jest wszystko opisane sam się męczyłem nie dawno z gaźnikiem i chłopaki wiernie mi pomagali wspierając mnie mentalnie.
tt600,trx400.KOMAR pędziwiatr;)
andrew245
Czyścioch
Posty: 15
Rejestracja: 02 mar 2011, 18:35
Motocykl: XT 600 3TB '91

Re: ttr strzela w komin

Post autor: andrew245 »

no i poregulowane niby na niskich wszystko dobrze na wysokich dalej sie dławi strzela już mniej iglice w pozycji środkowej co dalej mam z tym zrobić
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: ttr strzela w komin

Post autor: Gacek »

andrew - wiesz co oznacza strzał w wydech ?
nie szukaj gotowej odpowiedzi pomyśl troche - nie spala ci sie całokowicie paliwo w garku (jak kto woli w piecu ;) ) i eksloduje (spala) się potem w tłumniku .Więc na spokojnie pomyśl ocen co masz nie tak , ew posprawdzaj co jest nie tak.Powodów może być wiele .Nic nie piszesz co to za silnik ( przebieg ,stan , jaki wydech jaki gaznik czy instalacje masz ok ?)
W jakich sytuacjach strzela ? przy dodaniu gazu przy zejściu z obrotów ?
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
andrew245
Czyścioch
Posty: 15
Rejestracja: 02 mar 2011, 18:35
Motocykl: XT 600 3TB '91

Re: ttr strzela w komin

Post autor: andrew245 »

więc tak silnik o przebiegu ok 12tys (ttr 2000r) ale ktoś już czegoś w nim szukał z fachowych napraw na pewno przestawił rozrząd o jeden ząbek (przyspieszył otwieranie zaworów) z czego wynikło ciągłe strzelanie, tą usterkę zlikwidowałem kolejna rzecz łańcuszek rozrządu jest jakiś dziwny pasuje na zębatkach i nie ma luzów kiedy odciągałem do od górnej zębatki jednakże napinacz jest 3 ząbki przed końcem regulacji, zawory były rozregulowane więc je ustawiłem wydechowe na 0,15 a ssące na 0,07. Wydech tuningowy sebring poza tym dodatkowe wloty w pokrywie filtra pow, a co do gaźnika ustawiliśmy poziom paliwa w komorze pływakowej (wg. manuala), przeczyściłem całość wyregulowałem iglice na środek regulacji skład mieszanki wg. manuala świeca również wg. maual wygląda dobrze ani nie okopcona ani nie biała ani nie zalana i czysta

objawy po odpaleniu i rozgrzaniu silnik ładnie pracuje na niskich obrotach podczas przyspieszania idzie gładko do pewnego momentu później sie dławi jednak jak potrzymać gaz dłuuuuuużej to nieznacznie jeszcze przyspiesza ale to nie to co ma być więc nie wiem co zrobić

ps. proszę o nakierowanie mnie czego szukać bo już naprawde dziwne pomysły mi do głowy przychodzą typu przetarte kabelki drżące przy wysokich obrotach i masujące silnik
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: ttr strzela w komin

Post autor: Gacek »

Cieżka sprawa :? mnie nic nie przychodzi sensownego do głowy może przyduś mu delikatnie końcówkę i zobacz jak sie będzie zachowywał .Jak nie to musisz kopać w nim bo polak jest zdolny :) wiec może była wcześniej naprawiana i ktoś wsadził coś niededykowanego do tego np wałek rozrządu albo np inny moduł ? Ew zerknij do manuale od ttr i posprawdzaj prądy na zapłonie.
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
ODPOWIEDZ