[XT600] Poziom oleju

Forum dotyczące problemów technicznych związanych z jednostką napędową i układem zasilania w XT
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
yadam
Po kostki w błocie
Posty: 219
Rejestracja: 02 kwie 2010, 08:12

Re: [XT600] Poziom oleju

Post autor: yadam »

robcio1187 pisze:W singlach czy to nowy czy stary zawsze te sladowe ilości oleju bedzie ubywało a w jakim stopniu to już zależy od stanu technicznego itd. A co do sprawdzania oliwy oraz niejasne tłumaczenie jego stanu w różnych warunkach można sobie poczytać tu http://xtzclub.pl/threads/563-kontrola- ... -procedura . Myślę że powinno trochę rozjasnić temat ;)
dzieki za link.w sumie milo poczytac ze tylu ludzi ma takie problemy ;)
koron1
Czyścioch
Posty: 14
Rejestracja: 27 sty 2012, 19:56
Motocykl: Yamaha XT600 3TB '90

Re: [XT600] Poziom oleju

Post autor: koron1 »

Gacek pisze:Sekcja wyciągająca oliwę z silnika jest bardziej wydajna niż smarująca ukł korba skrzynia .
Witam!
Piszę w tym temacie, żeby nie zakładać nowego.

moto: 3TB '90

Czy sekcja która pompuje olej do zbiornika w ramie, może być aż tak wydajna, żeby zbiornik się przepełniał??
Otóż po rozgrzaniu silnika, mam dużo oleju w zbiorniku. Odkręcając korek na włączonym silniku, w pewnym momencie poziom oleju wzrasta do tego stopnia że wylewa się ze zbiornika. Muszę natychmiast wyłączyć silnik i zatkać korek, bo w momencie wywaliłoby pewnie cały olej.
Na zimnym silniku to nie występuje, tylko ładnie się przelewa (oczywiście chlapiąc sobie przez otwarty korek)

Czy taka sytuacja jest normalna, czy może coś się przytyka i nie spływa olej ze zbiornika w dół?

Ilość oleju odpowiednia (po wymianie) układ odpowietrzony.
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: [XT600] Poziom oleju

Post autor: Gacek »

Zerknij na poziomy rurek dolot oliwy i odprowadzenie nadmiaru powinno ci to wyjaśnić dlaczego się może wylewać przy otwartym korku ..
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
koron1
Czyścioch
Posty: 14
Rejestracja: 27 sty 2012, 19:56
Motocykl: Yamaha XT600 3TB '90

Re: [XT600] Poziom oleju

Post autor: koron1 »

Czyli jeśli olej jest zagrzany i silnik pracuje, w zbiorniku jest full oleju (full znaczy dużo ponad max na bagnecie - pod korek) to cały czas wraca z powrotem wężem przelewowym, skoro przez ramę nie daje rady spłynąć w dół?
owoc
Czyścioch
Posty: 16
Rejestracja: 28 wrz 2013, 10:07
Motocykl: Yamaha XT 600 3TB

Re: [XT600] Poziom oleju

Post autor: owoc »

witam,kupiłem xtka 600 3tb z 93 i lany był 20w40. czy to dobry olej do tego modelu? będę wymieniał oliwe na wiosnę i nie wiem jaką... moto będę smigał jedynie po ulicy. pozdrawiam! szlif nowy tłok i pierścienie założone 900km temu. silnik dotarty.
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: [XT600] Poziom oleju

Post autor: Gacek »

owoc pisze:witam,kupiłem xtka 600 3tb z 93 i lany był 20w40. czy to dobry olej do tego modelu? będę wymieniał oliwe na wiosnę i nie wiem jaką... moto będę smigał jedynie po ulicy. pozdrawiam! szlif nowy tłok i pierścienie założone 900km temu. silnik dotarty.
producent miedzy innymi zaleca taką gęstość moim zdaniem na upały lepiej się sprawdza oliwa z drugim parametrem /50 ;)
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
kacza
Lubiący błoto
Posty: 58
Rejestracja: 12 lip 2013, 11:29
Motocykl: XT'ciak 600E
Lokalizacja: Gdańsk / Stężyca

Re: [XT600] Poziom oleju

Post autor: kacza »

Mam ten sam problem co Ty Yadam, tylko że po zagrzaniu pieca, poziom wzrasta! Na wyłączonym silniku wzrasta mi poziom oleju z kreski Empty na podziałce bagnetu gdzieś o 4mm w górę. Zalałem dziś dokładnie 2.8L oleju 15w50 motul 5100. Również widzę olej w zbiorniku ramy, ciśnienie oleju miałem spore przy odkręcaniu górnej śruby pokrywy filtra. Dodam że wlewałem 2.8 bez wymiany filtra dlatego że dolną śrubą pokrywy oleju można spuścić olej z komory filtra i to zrobiłem.
Gacek - przy ilości 3.0 L jaką zalewasz(z wymianą filtra?) na zimnym silniku olej jest na bagnecie? i czy jego ilość jest taka sama jak na rozgrzanym piecu? :niewiem:
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: [XT600] Poziom oleju

Post autor: Gacek »

Ja się raczej nie przejmuję zbyt wysokim poziomem oleju - 3 litry niestety to za mało jak przy spuszczaniu położysz moto na lewą stronę to z głowicy powinno zlecieć 200 ml więcej .Nie rozgrzana oliwa pokazuje z reguły niższy stan po rozgrzaniu poziom wzrasta ile ? nigdy się za bardzo tym nie przejmowałem co się nie zmieści w zbiorniku w ramie poleci z powrotem w kartery (przynajmniej pompa nie będzie chodzić na sucho ) na sekcji pompowania zbiornika .
Jak masz wyje ...ną zaślepkę w skrzynce lub uszczelniacz to ja nikomu nic na to nie doradzę ze masz niski poziom w zbiorniku :| .
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
kacza
Lubiący błoto
Posty: 58
Rejestracja: 12 lip 2013, 11:29
Motocykl: XT'ciak 600E
Lokalizacja: Gdańsk / Stężyca

Re: [XT600] Poziom oleju

Post autor: kacza »

Czyli zalewasz 3.2 litra tak? Nie pozostaje mi nic jak tylko sprawdzić czy dalej będą jaja z tym poziomem oleju po dolewce :roll:
Awatar użytkownika
Pawlo
Moderator
Posty: 2496
Rejestracja: 01 paź 2010, 19:29
Motocykl: Było TT600S
Jest KTM 690 Duke & 1290
Lokalizacja: Wrocław

Re: [XT600] Poziom oleju

Post autor: Pawlo »

Jak sprawdzasz raz na zimnym raz na rozgrzanym to czemu się dziwisz? :roll: Z resztą takie różnice rzędu 4mm jak opisujesz to moim zdaniem wynika ze zmian gęstości i objętości oleju pod wpływem temperatury. W serwisówce jak byk opisują jak sprawdzać poziom i na forum było o tym nie raz, bodajże nawet w tym temacie :P
1. Zagrzać silnik do około 60°C. (około 3-5 km jazdy po odpaleniu zimnego silnika)
2. Po jeździe zostawić silnik na biegu jałowym przez minimum 10 sekund, zgasić, moto ma być w pionie.
3. Po zgaszeniu sprawdzić poziom oleju przez bagnet lub "okienko".
Obrazek
ODPOWIEDZ